sadsad x
asdasd

Orjinal Arduino

Arduino projeleri ve uygulamalarına başlamadan önce Arduino hakkında biraz bilgi sahibi olmaya ne dersiniz? Arduino nedir, Arduino’yu kim buldu, Arduino’nun özellikleri ve Arduino çeşitleri hakkında merak ettiklerinizi sizler için derledik.

Arduino Nedir?

Arduino bir Giriş/Çıkış kartı ve Processing/Wiring dilinin bir uygulamasını içeren geliştirme ortamından oluşan fiziksel programlama platformudur. Elektronik meraklılarının sıkça kullandığı, donanım ve yazılıma dayalı açık kaynaklı bir elektronik platform olan Arduino, İtalya’da tasarım enstitüsünde hocalık yapan bir gurup tarafından oluşturulmuştur. Grubun kurucularından olan Massimo Banzi, Arduino’nun mucidi olarak bilinmektedir. İtalyanca olan “Arduino” adı da dilimizde “sıkı dost, güvenilir arkadaş” anlamına gelmektedir. Yani burada bize verilmek istenen mesaj; Arduino’nun güvenilir bir tasarıma sahip olduğu ve uygulayacağınız tüm programlama komutlarında Arduino’nun bunları eksiksiz bir şekilde yerine getireceğidir.

Arduino’nun Özellikleri

Arduino’nun özelliklerine baktığımızda Arduino kartlar üzerinde, Atmel AVR miktodenetleyici (ATmega328, ATmega2560, ATmega32u4 gibi), programlama ve diğer devrelerle bağlantı için gerekli yan elemanlar göze çarpmaktadır. Ayrıca her Arduino kartta 5V’luk bir regüle entegresi ve 16MHz kristal osilator bulunmaktadır.

Arduino ile Neler Yapılır?

Elektronik ile uğraşan her insanın kolayca kullanabileceği mikrokontrolcu bir platform olan Arduino ile çeşitli sensörler, ışık açma kapama gibi uygulamalar yapabilir, motor çalıştırabilir, robotik projeler, bluetooth yada WI-FI bağlantılı uzaktan kontrollü araçlar yapabilirsiniz. Aklınıza gelebilecek tüm elektronik uygulamalar için Arduino’yu kullanabilirsiniz. 

Arduino Nasıl Programlanır?

Açık kaynaklı donanım ve yazılım eseri olan Arduino’yu hazır kütüphaneleri kullanarak programlayabileceğiniz gibi,  Arduino IDE ile de geliştirmeler yapabilirsiniz. Arduino kartların işletim sistemi Atmega mikrodenetleyicilerine dayanmaktadır. Tüm Arduino kartları aynı şekilde programlamanız mümkündür.

Arduino Çeşitleri Nelerdir?

Birçok çeşidi bulunan Arduino’nun farklı projelerde kullanabileceğiniz ayrı özellikleri ve fonksiyonları bulunmaktadır. Arduino çeşitlerinden en sık tercih edileni Arduino Uno’dur. Boyut, çalışma gerilimi, mikrodenetleyici modeline göre farlılık gösteren başlıca Arduino çeşitleri ise; Arduino Mega, Arduino Leonardo, Arduino Esplora, Arduino Nano ve Arduino Mini’dir. Tüm Arduino çeşitlerine bu kategorimizden kolayca ulaşabilirsiniz.

Orijinal Arduino ile Klon arasındaki Farklar Nelerdir?

Orijinal Arduino kartlar İtalya’da üretilirken, Klon ürünler daha çok Çin menşeili ürünlerdir. Aralarında temelde aynı komponentlerin kullanılmasından dolayı pek bir fark olmasa da, kalite olarak orijinal ürünler sizi çalışmalarınız sırasında yaşayabileceğiniz olası sorunlardan kurtarır.

Arduino ile Raspberry Pi Arasındaki Farklar

Arduino’lar, mikrodenetleyici tabanlı bir geliştirme kartı iken; Raspberry Pi’ler, mikroişlemci tabanlı gerçek bilgisayarlardır. Arduino kullanımı daha kolay, basit ve tekrarlanabilen işleri yapmak içindir. Raspberry Pi için Linux işletim sistemi kodlarına biraz hakim olmak gerekmektedir. Arduino 8-16 MHz hıza, Raspberry Pi 1GHz hıza sahiptir. Ram kapasiteleri de birbirinden farklı olan bu ürünlerde, Arduino 2-8 KB kapasite iken, Raspberry Pi 512 MB Ram kapasitesi taşımaktadır.

Raspberry Pi ile daha çok gömülü sistemler, işletim sistemi uygulamaları (programlama, kodlama, yazılım) yapılırken; Arduino ile daha çok basit hobi devreleri, elektronik projeler yapılabilir. Raspberry Pi daha karmaşık projeleri; kamera ile görüntü işleme, insanlarla etkileşime giren robot projeleri, GPS aracılığı ile konum bulma gibi birden fazla görev içeren projeleri rahatlıkla yapma imkanı taşırken, Arduino kartlar tek bir işi yapacak şekilde programlanmıştır.

Görünüm
Yeni Arduino - Arduino Opla IoT Kit %5
Yeni Arduino - Arduino Nicla Vision %5
Toplam 101 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4 5
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.