sadsad x
asdasd
Yakınlaştırmak için resmin üzerine gelin

Sharp GP2Y0A21YK0F Mesafe Sensörü

Ürün Kod: MP00592
Tedarikçi Kod: 538
(0 Yorum)
154,00 TL + KDV
Kdv Dahil Fiyatı
184,80 TL
Stok : Stokta Yok
Bu Ürüne Özel Kampanyalar
{{CMP.TITLE}}
{{CMP.DESCRIPTION}}
{{CMP.TITLE}}
{{CMP.DESCRIPTION}}
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Mesafe Sensörleri, robotlar için en önemli elemanlardır. Mesafe sensörleri robotların gözü olarak bilinirler. Mesafe sensörleri çok önemli elemanlardır. Çünkü çeşitli engellere ve objelere ne kadar yakın olduğumuzu  algılayan sistemler yapabiliriz.

  Amatör mesafe sensörlerinde 2 metod uygulanmaktadır. Bunlar klasik Sharp IR sensöründe olduğu gibi kızılötesi teknolojisi ve radar da olduğu gibi ultrasonik teknolojisidir.

  Sharp GP2Y0A02YK0F Kızılötesi Uzaklık Sensörü 20-80cm uzaklık ölçen bir sensördür. İçerisinde pozisyona duyarlı dedektör, kızılötesi ışın yayan diyot ve sinyal işleme devresi bulunur. Sensör mesafe ölçme işlemi yaparken üçgenleme işlemi uygular. Bu metod sayesinde objelerin yansıma sabitleri, çevre sıcaklığı ve çalışma süresi okunan mesafeleri fazla etkilemez etkilemez. Sensör okuduğu mesafeye göre analog voltaj çıkışı vermektedir. Aynı zamanda proximity sensör olarak da kullanılabilir.

  Sharp mesafe sensörleri bir ölçüm veya algılamanın yapıldığı birçok projede popüler olarak kullanılan sensörlerdir. Sharp  GP2Y0A02YK0F uzun mesafede benzer sensörlere göre çok daha iyi bir performans sağlar.

  Kullanımı oldukça kolay olan bu sensörü mikrodenetleyicinin analog giriş pinlerine bağlayarak buradan okuma gerçekleştirebilirsiniz veya bir karşılaştırıcı kullanarak mesafe tayinini gerçekleştirebilirsiniz. Sensörün mesafeye göre verdiği analog çıkış voltaj grafiği şekilde gösterilmiştir.

  Sensörün Japon lehimsiz terminal (JST) konnektörü vardır. Bu sayede 3 pin JST kablosu ile herhangi bir devreye bağlamak çok kolaydır. İsteyen JST konnektörünü sökerek 3 kabloyu lehimleyedebilir. Bu sensör 80 cm’e kadar uzaklıktaki objeleri algılamada çok iyidir.

  Özellikler

  • Mesafe Ölçme Aralığı: 10 to 80 cm
  • Çıkış Tipi: Analog çıkış
  • Paket Boyutları: 29.5×13×13.5 mm
  • Tüketim Akımı: Typ. 30 mA
  • Çalışma Gerilimi: 4.5 to 5.5 V
  Ağırlık(Kg)
  :
  0.5
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.