Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

DC Motorlar

Filtre
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Görünüm :

Orjinal DC Motorlar

Robotik projelerde sık kullanılan motor modellerinden birisi de DC motorlardır. Boyut ve şekil yönünden birden fazla çeşidi olan bu motorlar güç bakımından da farklı özelliklere sahiptir. Küçük ve etkili olmalarının yanı sıra çok fazla çeşide sahip olması bu motorların sıklıkla tercih edilme sebebidir. Robotlarda veya herhangi bir sistemde direkt kullanılan DC motorlar bu kategoride sizleri bekliyor. Projeleriniz için ihtiyacınız olan DC motor- oyuncak motoru için hemen alışverişe başlayabilirsiniz.

DC Motor Nedir?

Doğru akım motoru olarak da bilinen DC motorlar, doğru akım kaynağından beslenir. Bu akım kaynağından gelen elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştürürler. DC motorlar, duran ve dönen kısımlardan oluşur. Duran kısma stator, dönen kısma ise rötar denir. Döner elektrikli makine sınıfından olan DC motorlar, pek çok robotik sistemin temel parçaları arasındadır.

DC motorların çalışma prensibi, manyetik ile akım arasındaki etkileşime dayalıdır. Bu sayede ortaya çıkan güç, motorun çalışmasını sağlar.

DC Motor Çeşitleri ve Modelleri Nelerdir?

DC motorlar hemen her yerde karşımıza çıkan motor modelleridir. Dönen birçok aletin içerisinde DC motor bulunmaktadır. Evlerde kullanılan aspiratörler, dikiş makineleri, oyuncak arabalar, şarjlı el matkapları ve otomatik kapılar DC motor kullanım alanlarına örnek olarak verilebilir.

DC motor çeşitlerine baktığımızda fırçalı DC motorlar, fırçasız DC motorlar, step motorlar ve servo motorları sayabiliriz.

Fırçalı DC Motorlar: Endüstri ve ev araçlarında kullanılan motorlardır. Basit yapılıdır. Fırçalı olmasındaki amaç akımın yönünün değişmesi içindir.

Fırçasız DC Motorlar: Robotlar, oyuncaklar, drone’lar, yazıcılar ve daha birçok alanda kullanılırlar.

Step Motorlar: Bu motorların hassas konumlama kabiliyetleri vardır. Hata sayısı düşüktür. En fazla yazıcılarda kullanılan bu motorlar daha çok konum kontrolünde kullanılırlar.

Servo Motorlar: Uzaktan kumandalı araç modelleri için ilk olarak tasarlanmışlardır. Robot teknolojilerinde kullanılırlar. Hız ve moment kontrolünün gerekli olduğu yerlerde tercih edilirler.

DC Motor Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Projenize uygun DC motor seçiminde DC motor çeşitlerinin çalışma mantığını mutlaka bilmelisiniz. Nerelerde kullanabileceğinizi de iyi bir şekilde analiz etmeli ve seçiminizi ona göre yapmalısınız. Seçim yapmadan önce;

  • DC motordan beklentiniz ters düz şeklinde bir dönme hareketi ise fırçalı veya fırçasız motorları tercih etmelisiniz.
  • Hız kontrollü bir devrede DC motor kullanımı için servo motorları,
  • Hassas hareketlerin beklendiği projelerde ise step motorları tercih etmelisiniz.
  • Besleme değerleri de proje yapınıza göre önem teşkil etmektedir. Dolayısı ile seçim yaparken 3,6,9V gibi değerleri de dikkate alarak seçiminizi yapmalısınız.
DC Motor Modelleri Uygun Fiyat Avantajı ile SAMM Market’te

Hobi tutkunları için önemli bir ekipman olan DC motor modelleri için doğru adrestesiniz.

DC motorlar ile hareketli sistemler tasarlamak için hemen siparişinizi oluşturun.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.