Mağazamıza Hoşgeldiniz!
TRY
  • TRY
  • USD
  • EUR
  • GBP

Raspberry Pi SSS

Raspberry Pi nedir?

Raspberry Pi kredi kartı boyutunda bir bilgisayardır. Televizyonunuza veya monitörünüze bağlayıp görüntü alabilir, klavye ve mouse bağlayabilirsiniz. Yetenekli küçük bir bilgisayar diye adlandırdığımız Raspberry Pi ile normal masaüstü bilgisayarlarda yaptığınız işleri örneğin, sözcük işlemciler ve hesap programları (Word, Excel) ile çalışabilir çeşitli oyunlar oynayabilirsiniz. Raspberry Pi 3 modeliyle birlikte gelen Wi-Fi ve Bluetooth özelliği ile kablosuz cihazlara bağlanabilir, internete girebilirsiniz. Ayrıca yüksek çözünürlüklü HD videolar oynatabilirsiniz. Raspberry Pi'yi tüm dünyada özellikle çocukların alıp kullanabileceği, basit programlama yapabilecekleri hatta deneylerinde kullanabileceği uygun fiyatlı bir bilgisayar gibi düşünebilirsiniz.

what-is-raspberry-pi-3

Raspberry Pi B+ Modelleri ile gelen yeni özellikler nelerdir?

  • Daha çok GPIO: Eski sürüm Raspberry Pi Model B’de 26 GPIO pini varken Raspberry Pi 2 ve 3 ile birlikte B+’da 40 pin bulunmaktadır.
  • Daha çok USB Portu: Mevcut Raspberry Pi'nin eski sürümlerinde 2 adet USB2.0 portu varken bu modelde Raspberry Pi 2'deki gibi  4 adet USB2.0 portu vardır. Bu portlar yapılan geliştirmelerle daha iyi aşırı akım kontrolü ve de hotplug desteklemektedir.
  • Micro SD Kart: Açık konuşmak gerekirse normal SD kart Raspberry Pi’de bence çok kaba duruyordu. Model B+’da SD kart yerine Mikro SD’ye geçilmiş olması cihazın hem daha kibar, hem de çarpmalara karşı vs. kartın daha güvenli olmasını sağlamaktadır.
  • Daha iyi ses çıkışları: Analog ses çıkışları dip gürültüsünden etkilenmekte ve de kirli sese neden olabilmekteydi. Devrede yapılan değişiklik ile bu sorun giderildi.
  • Daha az güç tüketimi: Mevcut Model B, bilindiği üzere 1W enerji kullanmaktaydı, Model B+’da regülatör değişimi ile bu değer 0.5W’a kadar düştü.
  • Daha derli bir board devre düzeni: USB bağlantıları board’ın kenarlarına hizalandı, kompozit video 3.5mm jack ile beraber oldu ve bunun için ayrıca dikdörtgen şeklinde 4 tane bağlantı deliği ayarlandı.

Raspberry Pi nerede üretildi, menşei neresidir?

Raspberry Pi, İngiltere'de Cambridge ARM laboratuvarlarında bir grup öğrenci tarafından geliştirildi ve menşei İngiltere'dir.

Raspberry Pi'yi Türkiye'den alabilir miyim?

Evet. Önceden yalnızca online olarak İngiltere veya ABD'de satışta olan ürün 2 yıldır SAMM Teknoloji güvencesiyle Türkiye'de. Ürünü market.samm.com adresini ziyaret ederek satın alabilirsiniz.

Peki Raspberry Pi'nin fiyatı nedir?

Mümkün olan en ucuz fiyata market.samm.com adresinden satılmaktadır.

Raspberry Pi aldığımda yanında neler gelecek?

Ürünü satın aldığınızda size yalnızca Raspberry Pi kartı gelecektir. Diğer tüm ekipmanları, güç adaptörü, SD kart veya diğer tüm aksesuarlarını da ayrıca sipariş edebilirsiniz.

 

 

Raspberry Pi'yi 7 gün/24 saat çalıştırabilir miyim?

Raspberry Pi 7/24 rahat çalışır ve fazla ısınmaz. Bu koşullarda en az 5 sene boyunca kullanabilirsiniz.

'Digital Signage' sistemleri nedir?

Digital Signage uygulamaları reklam, toplu bilgilendirme ve mesaj görüntüleme gibi uygulamalarda özellikle içeriğin çok sık değiştiği ortamlar için en tercih edilen çözümler haline gelmiştir.Bu tür sistemler açık havada, müzeler, mağazalar, hasteneler, oteller vb. alanlarda, LCD, LED veya projeksiyon cihazlar kullanarak, dijital resim, video, müzik, streaming medya vb gösterirler.

Kampanyalar var mı, yani bir alana bir bedava gibi?

İnternet sitemizi takip edebilir veya E-bülten abonemiz olarak kampanyalar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Ben de Raspberry Pi satıcısı olabilir miyim?

Raspberry Pi, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olduğundan tüketicileri en uygun fiyata ürün sağlamayı hedeflemiştir, o nedenle bazı dağıtıcılar aracılığı ile en az kar marjı ile satışı yapılmaktadır. SAMM Teknoloji gibi aracı firmalar yüklü miktarda sipariş ettiklerinden nakliye ve gümrük vergisi gibi masraflar en aza indiğinden Raspberry Pi'nin hedefi olan "en ucuz" bilgisayar kavramına hizmet etmektedirler. Samm Teknoloji'den satın alacak diğer firmalar daha yüksek fiyata satabilirler ve bu onların sorumluluğundadır.

Model A ile Model B arasında ne fark var?

Model A : 256MB RAM ve bir adet USB port, Ethernet Port -Ağ bağlantısı YOK. Model B 512MB RAM, 2 USB portu ve Ethernet Ağ portu.

Raspberry Pi'nin boyutları ve ağırlığı nedir?

Raspberry Pi 86.9mm x 58.5mm x 19.1mm / 3.4" x 2.3" x 0.8" ölçülerindedir. 41.2g ağırlığa sahiptir.

Hangi SoC (system on Chip: Mikroçip sistemi) kullanılıyor?

Mikroçip sistemi Broadcom BCM2835. ARM1176JZFS çip, 700Mhz, 4 GPU'lu Videocore. Bu GPU ile BluRay kalitesinde video oynatma kapasitesi= H.264, 40MBits/s. OpenGL ES2.0 ve OpenVG kütüphanesi kullanan hızlı ve 3 boyutlu hızlı çekirdeği olan bir sisteme sahiptir.

Neden ARM11 çipi tercih edildi?

Fiyat ve performans olarak Raspberry Pi'ye en uygun sistemdir.

Peki ne kadar güçlü?

GPU nedir: Graphic Processing Unit (Grafik işleme birimi) GPU, Open GL ES 2.0, hardware ile hızlandırılmış OpenVG, ve 1080p30 H.264 yüksek profilde codecler. Bu GPU 1Gpixel/s, 1.5Gtexel/s veya 24 GFLOPs sağlama kapasitesi ve DMA altyapısında metin ve piksel filtreleme özelliğine sahiptir. Yani, Xbox 1'deki kadar güçlü grafik kapasitesine sahip olup, başarımı çoğu oyun konsoluna eşdeğerdir. Gerçek anlamda ise 300 MHz Pentium 2 işlemci ayarında olup, bu kapasitede bu grafik kapasitesi inanılmazdır.

Overclock (Hız aşırtma) yapabilir miyim?

Cihazların çoğu 800 MHz hızında kolayca çalışacaktır. En son Raspbian distro modelinde ilk kullanımda veya daha sonrasında "raspi-config" ile istediğiniz zaman, önyükleme sırasında yapabilirsiniz ve sisteminiz garanti dışında kalmayacaktır. Ancak şunu da hatırlatmak isteriz ki, Raspberry Pi fabrika ayarlarında en uygun hız için ayarlanmıştır ancak bazı sistem aşırtmasında stabilite sorunları oluşabilir. Bu tür bir sorunla karşılaşırsanız, sistem hızını eski ayarlarına getirmenizi tavsiye ederiz.

Raspberry Pi sistemi yoğun kullanımda arızalanır mı?

Hayır. Raspberry Pi çok yoğun işlemci kullanımı ve grafik kullanımı için test edilmiş ama sistem yeniden başlatıldıktan sonra hiç bir sorunla karşılaşılmamıştır.

Peki Raspberry Pi önyüklemesi nereden yapılır?

SD kart aracılığı ile önyükleme (boot) etmelisiniz, ancak önyükleme yapıldıktan sonra USB üzerindeki bir Hard Disk (Sabit Disk) kullanılabilir. SD kart olmadan önyükleme (boot) yapamazsınız.

Açma Kapama düğmesi nerede?

Raspberry Pi'yi açmak için fişini takmanız yeterlidir. Üzerinde bir açma-kapama düğmesi mevcut değildir. Çalışan programlarınızı ya da işletim sisteminizi kapattıktan sonra cihazın fişini çekebilirsiniz.

Neden gerçek zamanlı bir saat yok (RTC)?

RTC eklemek maalesef süpriz biçimde pahalıdır, o nedenle pil ünitesi eklenmeden üretilmiştir, ekleseydik fiyatı artacaktı. Ama isterseniz kendiniz sonradan GPIO pini yardımıyla bir tane ekleyebilir veya elektronik projelerinizde ihtiyaç duyarsanız değişik çözümler de üretebilirsiniz.

Satın alabileceğimiz ve kendimizin takabileceği kitler var mı?

Ek bellek ekleyebilir miyim?

Hayır. SoC üzerindeki bellek yine sisteme entegre olup, değiştirilemez veya çıkarılamaz.

Peki Raspberry Pi için ne tür donanım dokümantasyonu sağlıyorsunuz?

Broadcom BCM2835 için tam detaylı bir donanım kataloğu sağlamamaktadır ve bunların tamamı Raspberry Pi çipinin içinde entegredir. Ancak biz SoC çipinin tam detaylı bir kataloğunu ve GPIO özelliğini daha sonra yayınlayacağız. -Ama ben dokümantasyon istiyorum! Diğer dokümantasyon Raspberry Pi kuruluşunun inisiyatifinde daha sonra yayınlanabilir veya forumlar aracılığıyla tüm dünyaya duyurulabilir. -Ama ben Çip için dokümantasyonu istiyorum, lütfen verin! SoC dokümanlarını tam set olarak almak için Broadcom ile bir NDA (gizlilik sözleşmesi) imzalamalısınız ki o bu yapan ve bize satandır. bunun yanında uygulayacağınız çalışma modelini ve ne kadar çip satacağınız hakkında bilgi vermeniz gerekebilir. Raspberry Pi neden donanımın bir parçası veya giriş çeşidi olarak (isminizi girin) içermemektedir. Bizim ana fonksiyonumuz yardımseverliktir. Biz bazı temel fonksiyonları gerçekleştiren mümkün olan en ucuz bilgisayarı yapamaya çalışıyoruz, fiyatı düşük tutmak ise bizim hangi donanım ve arayüzlerin bulunması gerketiği hakkında çok zor kararlar vermek zorundayız.

Bir klavye'yi veya mouse'u nasıl bağlayacağım?

Mevcut model 4 adet USB girişine sahiptir. Dilediğiniz portu kullanarak bağlantınızı sağlayabilirsiniz.

Raspberry Pi'yi nasıl muhafaza edebilirim, bir kutusu var mı?

Raspberry Pi lisanslı bir kutusu mevcuttur. Ayrıca çeşitli firmaların ürettiği kutulara ulaşabilirsiniz.

Hangi ekranı kullanabilirim?

HDMI veya RCA girişlerine sahip ekranları kullanabilirsiniz.

Niçin VGA desteği yok?

Raspberry Pi üzerinde HDMI bulunmaktadır. Dilerseniz bir HDMI-VGA çevirici ile VGA girişine sahip ekranınızı bağlayabilirsiniz.

Bir dokunmatik ekran ekleyebilirmiyim?

Evet ekleyebilirsiniz. Raspberry Pi Lisanslı Dokunmatik Ekranı kart üzerinde bulunan DSI girişine bağlayabilirsiniz. USB veya GPIO üzerinden dokunmatik özelliği kazandıran Raspberry Pi uyumlu ekranlarda bulunmaktadır.

Kullanım için sıcaklık aralığı nedir?

Raspberry Pi ticari çiplerden üretilmektedir ki bunlar değişik çalışma sıcaklığı aralıklarına sahiptir; üreticileri tarafından AP 40°C ila 85°C arasında üretilmişken LAN9512 0°C ila 70°C arasındadır. Kartınızın bu sıcaklık aralıkları dışında da çalıştığını göreceksiniz fakat biz bu sıra dışı şartlarda çalışabilecek kadar kalitelidir demiyoruz.

Çıkışta hangi Linux dağıtımları desteklenecek?

Fedora, Debian ve ArchLinux başlangıçtan itibaren desteklenecek. Sonraki sürümlerde de destek göreceğimizi umuyoruz. (Çünkü Ubuntu ve ARM işlemcilerinin yeni sürümlerindeki değerleri kullanıyoruz. Ubuntu şimdilik Raspberry Pi’yi destekleyeceğini taahhüt etmemektedir.) Raspberry Pi sürülür sürülmez dağıtım resimlerini indirebileceksiniz. Sürümden hemen sonra yüklü SD kartlarını da satışa çıkaracağız.

Raspberry Pi'de Android İşletim Sistemi Çalışır mı?

IoT projeler geliştirebileceğiniz Android Things adında bir sürüm mevcuttur. Ancak bu sürüm telefon ve tabletlerde bulunan sürüme benzemez. Detaylı bilgi için Raspberry Pi Android Things sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Raspberry Pi'de Windows Çalışır mı?

IoT projeler geliştirmek için Windows 10 IoT adında bir sürümü Raspberry Pi üzerinde çalıştırabilirsiniz. Ancak standart bir Windows sürümü ile karşılaşmayacaksınız. Bu sürümde geliştirdiğiniz bir programı derledikten sonra Raspberry Pi üzerinde çalıştırabileceksiniz. Detaylı bilgiye Windows IoT Core Official Website adresinden ulaşabilirsiniz. 

Cihazım Kilitlenirse Ne Olur?

Eğer donanımsal bir problem yaşamıyorsanız ve sisteminiz açılmıyorsa SD Kartınıza işletim sisteminizi yeniden kurmanızı öneririz. Donanım ile ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorsanız çevre birimlerini değiştirmeyi deneyin. Problem çözülmezse firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

Cihaz Ağları Destekler mi? Wi-Fi var mı?

Raspberry Pi 3 üzerinde 10/100 Ethernet ve 2.4GHz 802.11n wireless bulundurmaktadır. Diler kablolu ağ dilerseniz kablosuz ağ ile internet bağlantısı kurabilirsiniz. Bu Raspberry Pi Zero ürünlerinde farklılık göstermektedir. Eğer Zero ürününü kullanıyorsanız internete bağlanmak için bir USB-Ethernet ürünü kullanmalısınız. Zero W üzerinde 2.4GHz 802.11n wireless bulundurmaktadır. Kablosuz ile internete bağlanabilirsiniz.

Neden Gigabit Eternet Yok?

Ethernet USB 2.0 ile yürütülür, bu nedenle bant genişliği Gigabit’i desteleyemez.

USB sayısını arttırmak mümkün mü?

USB Hub kullanarak sayısını arttırabilirsiniz. Güç sorunu yaşamamak için dışarıdan beslemeli Hub kullanmanızı öneririz.

 Facebook - Samm Technology Twitter - Samm Technology instagram - Samm Technology Youtube - Samm Technology Google Plus - Samm Technology
ٌRaspberry Pi Onaylı Satıcı
 Facebook - Samm Technology Twitter - Samm Technology instagram - Samm Technology Youtube - Samm Technology Google Plus - Samm Technology
Başa Dön